8/2/98 (Monday)

8-2-98 | 8-3-98 | 8-4-98 | 8/6/98
Round 1 Mat 1
Great Bridge  7  North Carolina  5
98-Frishkorn (GB) d Little
106-Martin (GB) d Taylor
115- Binder (NC) d Bryant
123-Sioredas (GB) d Crooke
132-Davenport (GB) d Gates
143-Nenman (GB) d Arrieux
154-Acfalle (NC) d Coffee
165-Lipoli (GB) d Sigmon
178-Palmer (NC) d Curtis
192-Noble (NC) d Walker
220-Polly (NC) d Leonard
HWT-Krawiec (GB) by forfeit

Round 1 Mat 2
Ohio White 7  Team Florida Blue 5
98-Spenceley (OW) d Kamperman
106-Bossardet (TFB) d Wilkens
115-Williams (OW) d Kusnierz
123-Bamonte (OW)  by forfeit
132-Culbreth (TFB) d Helmer
143-Smith (OW) d Markowski
154-White (TFB) d Hawald
165-Novakovich (OW) d Fuller
178-Robertson (OW) d Cartaya
192-Alford (TFB) d Cutting
220-Brown (OW) by forfeit
275-Campbell (TFB) d Failor


Round 1 Mat 3
Lake Erie Wrestling 0  Middle Atlantic Red  12
98-Bridge (MAR) d Seferian
106-Stinson (MAR) by forfeit
115-O'Brien (MAR) by forfeit
123-Morreale (MAR) by forfeit
132-Bercovicz (MAR) d Gonzalez
143-Z. Doll (MAR) by forfeit
154-Glovinco (MAR) by forfeit
165-Shafer (MAR) d Warnock
178-O. Doll (MAR) by forfeit
192-Hahn (MAR) by forfeit
220-Maguire (MAR) by forfeit
275-Graviet (MAR) by forfeit








Round 1 Mat 4
Miami Palmetto  3  Georgia Red  7
98-Brooks (MP) by forfeit
106-Cofer (GR) d A. Megna
115-Hanneman (MP) d Chavez
123-Jamison (MP) d Yoder
132-Pitts (GR) d J. Megna
143- Reed (GR) d Latino
154-Bailey (GR) d Levenson
165-no match
178-Newsome (GR) d Sodeholm
192-no match
220-White (GR) by forfeit
275- McMillan (GR) by forfeit


Round 1 Mat 5
Ohio Scarlet  11  Tallwood 1
98-Mantini (OS) by forfeit
106-Hewitt (OS) d Tracy
115-Purcell (OS) d G. Vigil
123-Saley (OS) d D. Vigil
132-Simcoe (OS) d Snyder
143-Vogel (OS) d Gabbard
154-Spreng (OS) d S.Crockford
165-P. Crockford (T) d Hoover
178-Schitzler (OS) by forfeit
192-Novakovich (OS) by forfeit
220-Franklin (OS) by forfeit
275-Beltran (OS) d Gatson


Round 1 Mat 6
Virginia Wrestling Club  7  Michigan White  5
98-Staylor (VWC) by forfeit
106-Thacker (VWC) d Scannell
115-G. Head (VWC) d Sullivan 
123-Lewis (MW) d D. Head 
132-Jackson (VWC) d Martinelli 
143- Reese (MW) d Erikson
154-Griffey (VWC) d Short
165-Freeburg (MW) d Parker
178-Alayan (MW) d Orvalle
192-Steele (MW) by forfeit
220-Race (VWC) d Walsh
275-Wright (VWC) d McCloud










Round 2 Mat 1
Team Kentucky  2  Middle Atlantic Blue  10
98-Whitfill (TK) d Bertulis
106-Rusak (MAB) d Kenneweg
115-Vocht (MAB) d Blackmore
123-Spatola (TK) d Hartey
132-Hoffman (MAB) d Sherlock
143-Austin (MAB) d Hardy
154-Whitby (MAB) d McCarthy
165-Wachter (MAB) by forfeit
178-Good (MAB) by forfeit
192-Hoy (MAB) by forfeit
220-Czaban (MAB) d Navariz
275-Marrero (MAB) d Maddox


Round 2 Mat 2
Potomac Valley  8  Fulton Red Raiders  4
98-Ely (FRR) d Parker
106-Knox (PV) d Costello
115-Alley (PV) d Pawlewicz
123-Hildenbrandt (FRR) by forfeit
132-Gabrielson (PV) d Storrs
143-Cameron (PV) d Keib
154-Hardnett (PV) d Giola
185-MacAdoo (PV) d Kimball
178-Hansen (FRR) d Rankin
192-Patterson (PV) d Haines
220-Pecha (PV) d Niemetz
275-Bradley (FRR) d Lorenzetti


Round 2 Mat 3
Virginia Grapplers  2  Michigan Red  10
98-Moreau (MR) by forfeit
106-Ash (MR) d Wheeler
115-Mervyn (MR) d Khadim
123-Ri.Torrence (MR) d Sanchez
132-Re. Torrence (MR) d Long
143-Seder (MR) d Hasshett
154-Klein (MR) d Heimseth
165-Lusk (MR) d Kennedy
178-Kirby (MR) by forfeit
192-Thompson (MR) by forfeit
220-Ferguson (VG) d Boyd
275-Williams (VG) d Pack










Round 2 Mat 4
Team Lake Erie  5  Team New Mexico  7
98-Bedford (TLE) by forfeit
106-Lujan (TNM) by forfeit
115-Reynolds (TLE) d Brandle
123-Kalstad (TNM) by forfeit
132-Boyer (TLE) d Casias
143-Simok (TLE) d Rael
154-Martinez (TNM) d Wolf
165-Cannon (TLE) by forfeit
178-Garcia (TNM) by forfeit
192-Ortega (TNM) by forfeit
220-Dunbar (TNM) by forfeit
275-Serrano (TNM) by forfeit


Round 2  Mat 5
Cardinal Wrestling Club  0  Team Florida Red  12
98-Blue (TFR) d Upchurch
106-Burgess (TFR) d Turpin
115-Calsse (TFR) by forfeit
123-Swanton (TFR) by forfeit
132-Rio (TFR) d Bates
143-Goff (TFR) d Greene
154-Carrier (TFR) d Higgenbotham
165-Marschka (TFR) by forfeit
178-Lambrect (TFR) d Crabtree
192-Barber (TFR) by forfeit
220-Mizelle (TFR) by forfeit
275-Brablec (TFR) d Floyd


Round 3 Mat 1 
Ohio Red  10  Virginia Brawlers  2
98-Grimes (OR) by forfeit
106-Rose (OR) by forfeit
115-Dickenson (VB) d Ware
123-Mango (VB) by forfeit
132-Auker (OR) Cyler
143-Toukonen (OR) d Mick
154-DeAnna (OR) Boone
165-Smith (OR) by forfeit
178-Grove (OR) d Weaver
192-Boyd (OR) by forfeit
220-Watkins (VB) d Ernest
275-King (OR) d Gallant










Round 3 Mat 3
South Dakota  11  Kentucky Bluegrass  1
98-Englund (SD) by forfeit
106-Zens (SD) by forfeit
115-Boyer (SD) by forfeit
123-Wire (SD) d Daviaux
132-Larson (SD) d Ranshaw
143-Meland (SD) d Hyden
154-Holbrook (KB) d Bollock
165-Anderson (SD) by forfeit
178-Welinitz (SD) by forfeit
192-Beitz (SD) by forfeit
220-Pickett (SD) d Futcher
275-Sterk (SD) by forfeit


Round 3  Mat 5
Georgia Blue  5  Middle Atlantic White  6
98-Perretta (MAW) by forfeit
106-Preston (GB) d Wolfe
115-Gribschaw (MAW) d Chamness
123-Ardman (GB) d Clouser
132-Sauer (GB) d Whittaker
143-Mantella (MAW) d Yoder
154-Whitby (MAW) d Wilson
165-Koshgerian (MAW) d Ratner
178-McCarter (GB) Osbeck
192-Hyman (GB) d Moore
220-Berry (MAW) Pinholster
275-no match

8/3/98 (Tuesday)

8-2-98 | 8-3-98 | 8-4-98 | 8/6/98
Mat 1
Team Kentucky 2, Michigan White 10

98-Whitfill(TK)wins by forfeit
106-Scannell(MW) d. Kenneweg
115-Blackmore(TK) d. Sullivan
123-Lewis(MW) d.Spatola
132-Martinelli(MW) d. Sherlock
143-Reese(MW) d. Hardy
154-Short(MW) d. McCarthy
165-Freebum(MW) d. Kelp
178-Alyan(MW) wins by forfeit
192-Steele(MW) wins by forfeit
220-Walsh(MW) d. Navarez
275-McCloud(MW) d. Maddoy

Mat 2
Virginia Wrestling Club 7, Tallwood 4

98-Staylor(VW) d. Harcum
106-Tracy(T) d. Thacker
115-Head(VW) d. Vigil
123-Vigil(T) d. Head
132-Erickson(VW) d. Snyder
143-Jackson(VW) d. Gabbard
154-Griffey(VW) d. Crockford
165-Crockford(T) d. Parker
178-Fawcett(T) d. Orvalle
192-Foreit
220-Race(VW) d. Gill
275-Wright(VW) d. Gatson

Mat 2
Ohio Gray 3, Team Florida Red 9

98-Blue(TF) d. Cornwell
106-Burgess(TF) d. Oswalt
115-Brooks(OG) d. Cassie
123-Swanton(TF) d. Sites
132-Rio(TF) d. Lybarger
143-Bolyard(OG) d. Goff
154-Carrier(TF) d. Swinehart
165-Marschka(TF) d. Sveda
178-Lambrect(TF) d. Findley
192-Barber(TF) d. Hageman
220-Mizelle(TF) d. Null
275-Box(OG) d. Brablec


Mat 4
Cardinal Wrestling Club 2, Team New Mexico 9

98-Upchurch(CW) wins by forfeit
106-Lujan(TM) d. Turpin
115-Brandle(TM) wins by forfeit
123-Kaistad(TM) wins by forfeit
132-Casias(TM) d. Bates
143-Rael(TM) d. Greeno
154-Martinez(TM) d. Higginbotham
165-forfeit
178-Garcia(TM) d. Crabtree
192-Ortega(TM) wins by forfeit
220-Dunbar(TM) wins by forfeit
275-Floyd(C W) d. Serrano

Mat 5
Team Lake Erie 2, Michigan Red 10

98-Bedford(TE) d. Moreau
106-Ash(MR) wins by forfeit
115-Mervyn(MR) wins by forfeit
123-Torrence(MR) wins by forfeit
132-Torrence(MR) d. Beach
143-Seder(MR) d. Simok
154-Klein(MR) d. Wolf
165-Cannon(TE) d. Lusk
178-Kirby(MR) wins by forfeit
192-Thompson(MR) wins by forfeit
220-Boyd(MR) wins by forfeit
275-Pack(MR) wins by forfeit

Round 12, Mat 1
Ohio Red 8, Georgia Blue 4

98-Grimes(OR) wins by forfeit
106-Preston(GB) d. Rose
115-Ware(OR) d. Chamness
123-Ardman(GB) d. Mango
132-Sauer(GB) d. Auker
143-Toukonen(OR) d. Yoder
154-DeAnna(OR) wins by forfeit
165-Smith(OR) wins by forfeit
178-Grove(OR) d. McCarter
192-Hyman(GB) d. Boyd
220-Ernest(OR) d. Binholster
275-King(OR) wins by forfeit

Round 12, Mat 3
South Dakota 5, Middle Atlantic White 7

98-Englund(SD) d. Perretta
106-Zens(SD) d. Wolfe
115-Gribshaw(MA) d. Boyer
123-Clouser(MA) d. Wire
132-Larson(SD) d. Whittaker
143-Mantella(MA) d. Meland
154-Whitby(MA) d. Bollock
165-Koshgerian(MA) d. Anderson
178-Osbeck(MA) d. Wellinitz
192-Moore(MA) d. Beitz
220-Pickett(SD) d. Berry
275-Sterk(SD) wins by forfeit

Round 12, Mat 4
Michigan Blue 10, Virginia Brawlers 1

98-Forfet
106-Damer(MB) wins by forfeit
115-Dikenson(VB) d. Erickson
123-Sveda(MB) wins by forfeit
132-Damer(MB) wins by forfeit
143-Saran(MB) wins by forfeit
154-Scappaicci(MB) wins by forfeit
165-Coakley(MB) wins by forfeit
178-McCracken(MB) wins by forfeit
192-Adamski(MB) wins by forfeit
220-Kaiser(MB) d. Reid
275-Hendershot(MB) d. Gallant

Mat 5
Great Bridge VA 10, Miama Palmetto 2

98-Frishkorn((GB) d. Brooks
106-Martin(GB) d. Megna
115-Hanneman(MP) d. Bryant
123-Sioredas(GB) d. Jamison
132-Megna( MP) d. Davenport
143-Nenman(GB) d. Latino
154-Moyvisette(GB) d. Levenson
165-Lipoli(GB) d. Soderholm
178-Curtis(GB) wins by forfeit
192-Walker(GB) wins by forfeit
220-Leonard(GB) wins by forfeit
275-Krawiec(GB) wins by forfeit

Mat 6
Lake Erie Wrestling  5, Georgia Red 6

98-Seferian(LE) wins by forfeit
106-Cofer(GR) wins by forfeit
115-Severino(LE) d. Chavez
123-Lopez(LE) d. Yoder
132-Pitts(GR) d. Gonzalez
143-Reed(GR) d. Franke
154-Bell(LE) d. Bailey
165-Warnock(LE) wins by forfeit
178-Newsome(GR) wins by forfeit
192-forfeit
220-White(GR) wins by forfeit
279-McMillian(GR) wins by forfeit

8/4/98 (Wednesday)

8-2-98 | 8-3-98 | 8-4-98 | 8/6/98
Mat 1
Team Kentucky 2, Michigan White 10

98-Whitfill(TK)wins by forfeit
106-Scannell(MW) d. Kenneweg
115-Blackmore(TK) d. Sullivan
123-Lewis(MW) d.Spatola
132-Martinelli(MW) d. Sherlock
143-Reese(MW) d. Hardy
154-Short(MW) d. McCarthy
165-Freebum(MW) d. Kelp
178-Alyan(MW) wins by forfeit
192-Steele(MW) wins by forfeit
220-Walsh(MW) d. Navarez
275-McCloud(MW) d. Maddoy

Mat 2
Virginia Wrestling Club 7, Tallwood 4

98-Staylor(VW) d. Harcum
106-Tracy(T) d. Thacker
115-Head(VW) d. Vigil
123-Vigil(T) d. Head
132-Erickson(VW) d. Snyder
143-Jackson(VW) d. Gabbard
154-Griffey(VW) d. Crockford
165-Crockford(T) d. Parker
178-Fawcett(T) d. Orvalle
192-Foreit
220-Race(VW) d. Gill
275-Wright(VW) d. Gatson

Mat 2
Ohio Gray 3, Team Florida Red 9

98-Blue(TF) d. Cornwell
106-Burgess(TF) d. Oswalt
115-Brooks(OG) d. Cassie
123-Swanton(TF) d. Sites
132-Rio(TF) d. Lybarger
143-Bolyard(OG) d. Goff
154-Carrier(TF) d. Swinehart
165-Marschka(TF) d. Sveda
178-Lambrect(TF) d. Findley
192-Barber(TF) d. Hageman
220-Mizelle(TF) d. Null
275-Box(OG) d. Brablec


Mat 4
Cardinal Wrestling Club 2, Team New Mexico 9

98-Upchurch(CW) wins by forfeit
106-Lujan(TM) d. Turpin
115-Brandle(TM) wins by forfeit
123-Kaistad(TM) wins by forfeit
132-Casias(TM) d. Bates
143-Rael(TM) d. Greeno
154-Martinez(TM) d. Higginbotham
165-forfeit
178-Garcia(TM) d. Crabtree
192-Ortega(TM) wins by forfeit
220-Dunbar(TM) wins by forfeit
275-Floyd(C W) d. Serrano

Mat 5
Team Lake Erie 2, Michigan Red 10

98-Bedford(TE) d. Moreau
106-Ash(MR) wins by forfeit
115-Mervyn(MR) wins by forfeit
123-Torrence(MR) wins by forfeit
132-Torrence(MR) d. Beach
143-Seder(MR) d. Simok
154-Klein(MR) d. Wolf
165-Cannon(TE) d. Lusk
178-Kirby(MR) wins by forfeit
192-Thompson(MR) wins by forfeit
220-Boyd(MR) wins by forfeit
275-Pack(MR) wins by forfeit

Round 12, Mat 1
Ohio Red 8, Georgia Blue 4

98-Grimes(OR) wins by forfeit
106-Preston(GB) d. Rose
115-Ware(OR) d. Chamness
123-Ardman(GB) d. Mango
132-Sauer(GB) d. Auker
143-Toukonen(OR) d. Yoder
154-DeAnna(OR) wins by forfeit
165-Smith(OR) wins by forfeit
178-Grove(OR) d. McCarter
192-Hyman(GB) d. Boyd
220-Ernest(OR) d. Binholster
275-King(OR) wins by forfeit

Round 12, Mat 3
South Dakota 5, Middle Atlantic White 7

98-Englund(SD) d. Perretta
106-Zens(SD) d. Wolfe
115-Gribshaw(MA) d. Boyer
123-Clouser(MA) d. Wire
132-Larson(SD) d. Whittaker
143-Mantella(MA) d. Meland
154-Whitby(MA) d. Bollock
165-Koshgerian(MA) d. Anderson
178-Osbeck(MA) d. Wellinitz
192-Moore(MA) d. Beitz
220-Pickett(SD) d. Berry
275-Sterk(SD) wins by forfeit

Round 12, Mat 4
Michigan Blue 10, Virginia Brawlers 1

98-Forfet
106-Damer(MB) wins by forfeit
115-Dikenson(VB) d. Erickson
123-Sveda(MB) wins by forfeit
132-Damer(MB) wins by forfeit
143-Saran(MB) wins by forfeit
154-Scappaicci(MB) wins by forfeit
165-Coakley(MB) wins by forfeit
178-McCracken(MB) wins by forfeit
192-Adamski(MB) wins by forfeit
220-Kaiser(MB) d. Reid
275-Hendershot(MB) d. Gallant

Mat 5
Great Bridge VA 10, Miama Palmetto 2

98-Frishkorn((GB) d. Brooks
106-Martin(GB) d. Megna
115-Hanneman(MP) d. Bryant
123-Sioredas(GB) d. Jamison
132-Megna( MP) d. Davenport
143-Nenman(GB) d. Latino
154-Moyvisette(GB) d. Levenson
165-Lipoli(GB) d. Soderholm
178-Curtis(GB) wins by forfeit
192-Walker(GB) wins by forfeit
220-Leonard(GB) wins by forfeit
275-Krawiec(GB) wins by forfeit

Mat 6
Lake Erie Wrestling  5, Georgia Red 6

98-Seferian(LE) wins by forfeit
106-Cofer(GR) wins by forfeit
115-Severino(LE) d. Chavez
123-Lopez(LE) d. Yoder
132-Pitts(GR) d. Gonzalez
143-Reed(GR) d. Franke
154-Bell(LE) d. Bailey
165-Warnock(LE) wins by forfeit
178-Newsome(GR) wins by forfeit
192-forfeit
220-White(GR) wins by forfeit
279-McMillian(GR) wins by forfeit




Round 13
Mat 1

Middle Atlantic Red 12, Ohio White 0

98-Bridge (MAR) d Spencely
106-Stinson (MAR) d Wilkens
115-O'Brien (MAR) d Williams
123-Morreals (MAR) d Bamonte
132-Bercovicz (MAR) d Helmer
143-Z. Doll (MAR) d Smith by forfeit
154-Giovonci (MAR) d Hawald
165-O. Doll (MAR) d Novakovich
178-Hahn (MAR) d Robinson
192-Maguire (MAR) d Cutting
220-Graviet (MAR) d Failor


Mat 2

Potomac Valley 7, Ohio Scarlet 5

98-Mantini (OS) d Parker
106-Knox (PV) d Hewitt
115-Alley (PV) d Purcell
123-Saley (OS) by forfeit
132-Gabrielson (PV) d Saley
143-Cameron (PV) d Simcoe
154-Hardnett (PV) d Spreng
165-McAdoo (PV) d Hoover
178-Schitzler (OS) d Rankin
192-Nivakovich (OS) d Patterson
220-Pecha (PV) d Franklin
275-Beltran (OS) d Lorenzette


Mat 4
Fulton Red Raiders 10, Team Kentucky 2

98-Whitfill (TK) d Ely
106-Costello (FRR) d Kenneweg
115-Pawlewicz (FRR) d Blackmore
123-Hildenbrandt (FRR) d Spatola
132-Storrs (FFR) d Sherlock
143-Keib (FFR) d Hardy
154-McCarthy (TK) d Gioia
165-Kimball (FRR) d Kulp
178-Hansen (FRR) by forfeit
192-Haines (FRR) by forfeit
220-Niemetz (FRR) d Navariz
275-Bradley (FRR) d Maddox


Mat 5
Middle Atlantic Blue 7, Virginia Wrestling Club 5

98-Staylor (VWC) d Bertulis
106-Rusak (MAB) d Thacker
115-Vocht (MAB) d G. Head
123-Hartey (MAB) d D. Head
132-Jackson VWC) d Hoffman
143-Austin (MAB) d Erickson
154-Whitby (MAB) d Griffey
165-Wachter (MAB) d Parker
178-Orvalle (VWC) d Good
192-Hoy (MAB) d Williams by forfeit
220-Race (VWC) d Ozaban
275-Wright (VWC) d Marrero 


Mat 6

Michigan White 9, Tallwood 3

98-Harcum (T) by forfeit
106-Scannell (MW) d Tracy
115-Sullivan (MW) d G. Vigil
123-Lewis (MW) d D. Vigil
132-Martinelli (MW) d Snyder
143-Reese (MW) d Gabbard
154-Short (MW) d S. Crockford
165-Freeburg (MW) d. P. Crockford
178-Alayan (MW) d Fawcett
192-Steele (MW) by forfeit
220-Gill (T) d Walsh
275-Gatson (T) d McCloud




Round 14


Mat 1

Ohio Gray 11, Cardinal Wrestling Club 1

98-Cornwell (OG) d Upchurch
106-Oswalt (OG) d Turpin
115-Brooks (OG) by forfeit
123-Sites (OG) by forfeit
132-Lybarger (OG) d Bates
143-Bolyard (OG) d Greeno
154-Swinehart (OG) d Higginbotham
165-Sveda (OG) d McCarthy by forfeit
178-Findley (OG) d Crabtree
192-Hageman (OG) by forfeit
220-Null (OG) by forfeit
275-Floyd (CWC) d Box

Mat #2

Virginia Grapplers 11, Team New Mexico 5		(one match not played)

98- no match
106- Lujan (TNM) d Wheeler
115- Khadim (VG) d Brandle
123- Kalstad (TNM) d Sanchez
132- Long (VG) d Casias
143- name not available (VG) d Rael
154- Heimseth (VG) d Martinez
165- Kennedy (VG) by forfeit
178- Garcia (TNM) d Love
192- Ortega (TNM) by forfeit
220- Ferguson (VG) d Dunbar
275- Serrano (TNM) d Williams



Mat #4

Team Lake Erie 3, Florida Red 9

98-Bedford (TLE) d Blue
106-Burgess (FR) by forfeit
115-Caisse (FR) d Reynolds
123-Swanton (FR) by forfeit
132-Rio (FR) d Byoer
143-Simok (TLE) d Goff
154-Carrier (FR) d Wolf
165-Marschka (FR) d Cannon by forfeit
178-Lambrecht (FR) by forfeit
192-Barber (FR) by forfeit
220-Mizelle (FR) by forfeit
275-Brablec (FR) by forfeit



Mat #5

Ohio Red 6, South Dakota 6

98-Englund (SD) d Grimes
106-Zens (SD) d Rose
115-Boyer (SD) d Ware
123-Mango (OR) d Wire
132-Larson (SD) d Auker
143-Toukonen (OR) d Meland
154-DeAnna (OR) d Bullock
165-Smith (OR) d Anderson
178-Grove (OR) d Wellnitz
192-Beltz (SD) d Boyd
220-Pickett (SD)  d Ernest
275-King (OR) d Stork



Mat 3
Michigan Red  11, Team New Mexico  1

  98-Moreau (MR) by forfeit
106-Lujan (NM) d. Ash
115-Mervyn (MR) d. Brandle
123-Ronnie Torrence (MR) d. Kalstad
132-Reggie Torrence (MR) d. Casias
143-Seder (MR) d. Rael
154-Klein (MR) d. Martinez
165-Lusk (MR) by forfeit
178-Kirby (MR) d. Garcia
192-Thompson (MR) d. Ortega
220-Boyd (MR) d. Dunbar
275-Pack (MR) d. Serrano


Round 16, Mat 1
Ohio Scarlet  11, Team Kentucky  1

  98-Whitfill (TK) d. Mantini
106-Hewitt (OS) d. Kenneweg
115-Purcell (OS) d. Blackmore
123-Saley (OS) d. Spatola
132-Simcoe (OS) d. Sherlock
143-Vogel (OS) d. Hardy
154-Spreng (OS) d. McCarthy
165-Hoover (OS) d. Kuld
178-Schitzler (OS) by forfeit
192-Novakovich (OS) by forfeit
220-Franklin (OS) d. Merveiz
275-Beltran (OS) d. Maddox










Round 16, Mat 2
Virginia Wrestling Club  5, Potomac Valley  7

  98-Staylor (VW) d. Parker
106-Knox (PV) d. Thacker
115-Alley (PV) d. G. Head
123-D. Head (VW) by forfeit
132-Jackson (VW) d. Gabrielson
143-Cameron (PV) d. Ericson
154-Hardnett (PV) d. Griffey
165-MacAdoo (PV) d. Parker
178-Rankin (PV) d. Orvalle
192-Patterson (PV) by forfeit
220-Race (VW) d. Pecha
275-Wright (VW) d. Lorenzetti


Round 16, Mat 3
Fulton Red Raiders  10, Tallwood  2

  98-Ely (FR) d. Harcum
106-Tracy (T) d. Costello
115-Pawlewicz (FR) d. G.Vigil
123-Hildenbrandt (VR) d. D. Vigil
132-Storrs (FR) d. Snyder
143-Keib (FR) d. Roberson
154-Gioia (FR) d. S. Crockford
165-Kimball (FR) d. P. Crockford
178-Hansen (FR) d. Fawcett
192-Maines (FR) by forfeit
220-Miemetz (FR) d. Gill
275-Gatson (FR) d. Bradley














Round 16, Mat 5
Ohio Gray  10, Team Lake Erie  2

  98-Benard (LE) d. Cornwell
106-Oswalt (OG) by forfeit
115-Brooks (OG) d. Reynolds
123-Sites (OG) by forfeit
132-Lybarger (OG) d. Beach
143-Simok (LE) d. Bolyard
154-Swinehart (OG) d. Wolf
165-Sveda (OG) d. Cannon
178-Findley (OG) by forfeit
192-Hageman (OG) by forfeit
220-Null (OG) by forfeit
275-Box (OG) by forfeit


Round 16, Mat 6
Virginia Grapplers  7, Cardinal Wrestling Club  4

  98-Upchurch (CW) by forfeit
106-Turpin (CW) d. Wheeler
115-Khadim (VG) by forfeit
123-Sanchez (VG) by forfeit
132-Long (VG) d. Bates
143-Haronett (VG) d. Greeno
154-Heinsmith (VG) d. Higginbotham
165-Kennedy (VG) by forfeit
178-Crabtree (CW) by forfeit
192-no match
220-Ferguson (VG) by forfeit
275-Floyd (CW) d. Williams



Round 15, Session VI
Mat 1
Kentucky Bluegrass 1,  Michigan Blue 10
98-no match
106-N. Damer (MB) by forfeit
115-Erickson (MB) by forfeit
123-Sueda (MB) d Daviaux
132-S. Damer (MB) d Ranshaw
143-Saran (MB) d Hyden
154-Holbrook (KB) d Scappaicci
165-Cookley (MB) by forfeit
178-McCracken (MB) by forfeit
192-Adamski (MB) by forfeit
220-Nemer-Kaiser (MB) d Futcher
275-Hendershot (MB) by forfeit

Mat 2
Middle Atlantic White  10,  Virginia Brawlers  2
98-Perretta (MAW) by forfeit
106-Wolfe (MAW) by forfeit
115-Gribschaw (MAW) d Dickenson
123-Clouser (MAW) by forfeit
132-Whittaker (MAW) by forfeit
143-Mntella (MAW) by forfeit
154-Whitby (MAW) by forfeit
165-Koshgerian (MAW) by forfeit
178-Osbeck (MAW) by forfeit
192-Moore (MAW) d Reid
220-Watkins (VB) d Berry
275-Gallant (VB) by forfeit


Mat 3
Great Bridge  10,  Lake Erie Wrestling  2
98-Frishkorn (GB) d Seferian
106-Martin (GB) by forfeit
115-Severino (LEW) d Bryant
123-Sioredas (GB) d Lopez
132-Gonzalez (LEW) by forfeit
143-Nenman (GB) d Franke
154-Cuffee (GB) d Bell
165-Lipoli (GB) d Warnock
178-Curtis (GB) by forfeit
192-Walker (GB) by forfeit
220-Leonard (GB) by forfeit
275-Krawiec (GB) by forfeit







Mat 4
Ohio White  11,  Miami Palmetto 1
98-Spenceley (OW) d Brooks
106-Wilkens (OW) d A. Megna
115-Williams (OW) d Hannemann
123-Bamonte (OW) d Jamison
132-Helmer (OW) d J. Megna
143-Latino (MP) d Albright
154-Hawald (OW) d Levenson
165-Novakovich (OW) d Soderholm
178-Robertson (OW) by forfeit
192-Cutting (OW) by forfeit
220-Brown (OW) by forfeit
275-Failor (OW) by forfeit


Georgia Red  3,  North Carolina  9
98-Little (NC) by forfeit
106-Taylor (NC) d Cofer
115-Binder (NC) d Chavez
123-Crooke (NC) d Yoder
132-Pitts (GR) d Gates
143-Reed (GR) d Arrieux
154-Acfalle (NC) d Bailey
165-Sigmon (NC) by forfeit
178-Palmer (NC) d Newsome
192-Noble (NC) by forfeit
220-Polly (NC) d White
275-McMillan (GR) by forfeit


Middle Atlantic Red  12,  Team Florida Blue  0
98-Bridge (MAR) d Kamperman
106-Stinson (MAR) d Bossardet
115-O'Brien (MAR) by forfeit
123-Morreale (MAR) by forfeit
132-Bercovicz (MAR) by forfeit
143-Z. Doll (MAR) d Markowski
154-Glovinco (MAR) d White
165-Shafer (MAR) d Fuller
178-O. Doll (MAR) d Cartaya
192-Hahn (MAR) d Alford
220-Maguire (MAR) by forfeit
275-Graviet (MAR) d Campbell

8/6/98 (Friday)

8-2-98 | 8-3-98 | 8-4-98 | 8/6/98
98 
1 - Bridge, Ma.
2-  Bedford, Le.
3-  Blue, Fla.
4-  Perretta, Mi.
5-  Whitfall, Ky.
6-  Spenceley, No State Available
7-  Staylor, Va.
8- Englund, S.D.

106 
1- Stinson, Ma.
2- Knox, Pv
3- Martin, Gb
4- Zens, S.D.
5- Rusak, Ma.
6- Burgess, Fla.
7- Lujan, Nm
8- Preston, Ga.

115 
1- Caisse, Fla.
2- Brooks, Oh.
3- Alley, Pv
4- Vocht, Ma.
5- O'brien, Ma.
6- Sererind, Le.
7- Gribschaw, Ma.
8- Dickenson, Va.

123 
1- Sioredas, Gb
2- Torrence, Mi.
3- Saley, Oh
4- Ardman, Gl
5- Swanton, Fla.
6- Morreale, Ma.
7- Hildenbrandt, Ny
8- Clouser, Ma.

132 
1- Jackson, Va
2- Gabrielson, Pv
3- Bercovicz, Middle Atlantic
4- Larson, Sd
5- Pitts, Ga.
6- Sauer, Ga.
7- Rio, Fla.
8- Lybarger, Oh.

143 
1- Z. Doll, Middle Atlantic
2- Seder, Mi.
3- Cameron, Pv
4- Manetella, Ma.
5- B. Hardnett, Va.
6- Markowski, Fla.
7- Toukonen, Oh
8- Vogel, Oh.

154 
1- Giovinco, Middle Atlantic
2- Klein, Mi.
3- Holbrook, Ky.
4- Carrier, Fla.
5- Spreng, Oh
6- Whitby, No State Available
7- I. Hardnett, Pv
8- Acfalle, Nc.

165 
1-  Shafer, Middle Atlantic
2-  Lipoli, Gb
3- Wachter, Ma.
4- Macadoo, Pv
5- Sveda, Oh
6- Cannin, Le
7- Koshgerian, Ma
8- Smith, Oh.

178 
1- Lambrecht, Fla.
2- O. Doll, Middle Atlantic
3- Palmer, Nc
4- Schnitzler, Oh
5- Grove, Oh
6- Mccarter, Ga.
7- Finley, Oh
8- Hansen, Ny.

192 
1- Hahn, Middle Atlantic
2- Noble, Nc
3- Thompson, Mi
4- Hoy, Ma
5- Novakovich, Oh
6- Hyman, Ga.
7- Moore, Ma.
8- Barber, Fla.

220 
1- Race, Va.
2- Maguire, Middle Atlantic
3- Pickett, Sd
4- Ferguson, Va.
5- Boyd, Mi.
6- Watkins, Va.
7- Brown, Oh
8- Pecha, Pv.

275
1- Campbell, Fla.
2- Floyd, Ky.
3- Graviet, Middle Atlantic
4- King, Oh
5- Box, Fla.
6- Wright, Va.
7- Hendershot, Mi.
8- Beltran, Oh.